health by fun etapy saunowania - rób to dobrze!

Etapy – proces saunowania – rób to dobrze!

Dzisiejszy post przybliży Ci istotę saunowania. Wbrew pozorom dobrze jest wykonać całkowity proces saunowania, by wyciągnąć maksimum korzyści.

Zapraszam do lektury.

Pierwsza faza polega na wydalaniu nadmiaru ciepła poprzez zwiększony przepływ skórny, rozszerzone naczynia krwionośne i obfite pocenie. Reakcja ta utrzymywana jest przez cały czas pobytu w saunie.

Faza druga natomiast to ogólne przegrzanie organizmu, podczas którego dochodzi do przesunięcia równowagi kwasowo-zasadowej w kierunku kwasicy. Następuje wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca oraz częstości oddechów. Wraz z potem organizm wydala sód, potas, żelazo, magnez, amoniak i mocznik. Należy zaznaczyć, że po ukończeniu zabiegu niewskazane jest dalsze pocenie, dlatego zawsze należy schłodzić organizm.

Po zabiegach schładzania temperatura organizmu dość szybko wraca do normy. Aby maksymalnie wzmocnić zdrowotne działanie sauny, należy pamiętać o zasadzie zmiennych kąpieli – gorących i zimnych.

health by fun etapy saunowania

Etap nagrzewania

Metodyka całej kąpieli w saunie obejmuje fazy ogrzewania i ochładzania, z czego każda z nich może trwać od 5 do maksymalnie 12 minut. Zazwyczaj cały cykl powtarza się 2-3 razy. W trakcie fazy nagrzewania osoba korzystająca z sauny przenosi się stopniowo na wyższe poziomy, przy czym na najwyższym podeście nie powinno się przebywać dłuższego okresu czasu niż 2-3 minuty.

health by fun etapy saunowania - rób to dobrze!

Etap ochładzania

Po fazie nagrzewania, następuje faza ochładzania, która również powinna być całkowita, lecz niezbyt gwałtowna. Najpopularniejszymi sposobami oziębiania jest polewanie, natrysk lub zanurzanie się w basenie z zimną wodą, dlatego też po ochłodzeniu powinno się ogrzać stopy i dokładnie osuszyć ciało, a następnie chwilę odpocząć. Odpoczynek powinien trwać podobny okres czasu co faza ogrzewania. Następnie można ponowić cykl. Po zakończeniu całego zabiegu stosuje się chłodną kąpiel i wskazany jest półgodzinny wypoczynek oraz uzupełnienie płynów.

W wyniku utraty z organizmu wody w postaci potu krew człowieka gęstnieje, co wraz z wysoką temperaturą wzmaga produkcję przeciwciał odpornościowych. Gorące otoczenie stymuluje przyspieszenie oddechu, a tym samym lepsze dotlenienie organizmu. Ponadto serce zaczyna przyspieszać, aby móc szybciej przetransportować dotlenioną i zgęstniałą krew do każdej komórki ciała.

W efekcie organizm ma większe zasoby energii do obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Osoby regularnie korzystające z sauny dużo rzadziej chorują, szczególnie na grypę czy przeziębienie. Należy pamiętać, że sauna to doskonały element profilaktyki, jednakże nie należy z niej korzystać w okresie osłabienia czy infekcji.

Dodaj komentarz